Wymiana baterii w telefonie na oryginał czy zamiennik?

Wymiana baterii w telefonie kiedyś mogła być wykonana samodzielnie – ukryta za łatwą do zdjęcia klapką mogła być szybko wyciągnięta i zastąpiona nowym akumulatorem. Te czasy jednak bezpowrotnie mijają, jako że coraz smuklejsza konstrukcja smartfona wymaga wykorzystania baterii zintegrowanych. Obecnie wymiana baterii w iPhone wiąże się z koniecznością skorzystania z usług doświadczonego serwisanta, to jasne. Wielu użytkowników jednak wciąż zastanawia się nad wyborem samej baterii – czy warto sięgnąć po zamiennik, czy może jednak lepiej trzymać się oryginalnych elementów zamiennych?

Apple wymiana baterii – zamiennik czy oryginalne części

Dobór serwisu jest niezwykle istotny, ponieważ to od polityki firmy zależeć będzie czy serwisanci korzystać będą z oryginalnych części czy zamienników. Dla posiadaczy urządzeń marki Apple wymiana baterii oznacza konieczność zwrócenia się do profesjonalistów, którzy wymienią akumulator, zastępując go oryginalną baterią.

Dlaczego warto stawiać na oryginalne części? Przede wszystkim, zamienniki mogą oferować znacznie niższą (czasem nawet dwukrotnie) pojemność baterii, niż ta deklarowana na opakowaniu. Kiepskiej jakości bateria może również dodatkowo szybciej tracić na swojej pojemności, niż jej markowy odpowiednik. Skutkuje to koniecznością częstego ładowania telefonu. Gorsza żywotność nieodłącznie wiąże się z potrzebą częstszych wymian baterii na nową – co w szerszej perspektywie nie jest rozwiązaniem opłacalnym.

Wymiana baterii iPhone na oryginalną pomoże także ustrzec się przed innymi skutkami korzystania z zamiennika, m.in. wpływając na działanie samego telefonu. Bateria-zamiennik może dawać błędne wskazanie poziomu naładowania akumulatora, przez co może on zwiększać swoją pracę automatycznie. Dla użytkownika oznaczać może to samoistne wyłączenie telefonu, nawet jeśli poziom naładowania baterii nie sugeruje takiego ryzyka. Zdarzyć się także może, że zamiennik będzie przekłamywał błąd odczyt temperatury, co ponownie prowadzić będzie do częstego i niekontrolowanego wyłączania urządzenia.

Czas na wizytę w serwisie – iPhone wymiana baterii

Niestety, ale nawet oryginalne baterie z czasem tracą nieco na swojej żywotności, dlatego też warto uważnie obserwować zachowanie telefonu, aby reagować w porę. Jakie niepokojące sygnały powinny zachęcić do pomyślenia o wymianie baterii? Oto kilka najczęstszych:

  • urządzenie trzeba znacznie częściej podłączać do ładowarki;
  • w czasie użytkowania smartfon zaczyna się zauważalnie nagrzewać;
  • przy zmianie temperatury (szczególnie na mrozie) telefon nagle się wyłącza;
  • wskaźnik naładowania baterii daje błędny odczyt; 
  • ekran staje się bardziej wypukły (bateria puchnie, deformując ekran lub odginając obudowę z tyłu). 

W przypadku urządzeń iPhone wymiana baterii będzie wymagała zarówno usług autoryzowanego serwisu, jak i oryginalnych części zamiennych – postaw więc na usługi fachowców. Nowa bateria umożliwi przedłużenie żywotności telefonu. Większość serwisów obejmuje baterię 6 miesięczną gwarancją.