Jak prawidłowo nakleić szkło hartowane?

Naklejenie szkła ochronnego to często zlecana usługa w serwisie GSM. Proces zajmuje niewiele czasu, a wyświetlacz telefonu od razu zyskuje zabezpieczenie w razie upadku na podłogę lub kontakt z ostrym przedmiotem. Szkło hartowane można jednak bardzo szybko założyć także w domu. Wszystko czego do tego potrzeba to odrobina cierpliwości, pewna ręka oraz wygodne stanowisko do pracy. Podpowiadamy w jaki sposób samodzielnie wymienić lub założyć szkło hybrydowe na wyświetlacz telefonu.

Szkło na telefon – jakie elementy znajdują się w zestawie

Cały proces rozpoczyna się od doboru odpowiedniego szkła. W przypadku niektórych smartfonów będzie do szkło dopasowane kształtem do konkretnego modelu, ale znacznie częściej – szkło uniwersalne, zgodne z formą większości urządzeń w danej generacji. Aukcje online oraz oferta sklepów GSM jest zwykle na tyle dobrze opisana, że szkło na telefon można dobrać bez większych trudności. 

Zestaw zapakowany jest w rękaw, w którym znajduje się zabezpieczone przy pomocy folii szkło hartowane z warstwą samoprzylepną oraz pakiet chusteczek służących do przygotowania powierzchni wyświetlacza.

Jak przykleić szkło hartowane – krok po kroku

Zasiadając do pracy warto dopilnować aby stanowisko było oczyszczone i pozbawione zbędnych przedmiotów. Następnie wystarczy przestrzegać poszczególnych kroków, uwzględnionych zwykle przez producenta szkła na opakowaniu. Zaczynamy. 

  1. Rozpakuj pakiet i przygotuj wszystkie jego elementy. Telefon powinien być umiejscowiony tak, aby się nie przemieszczał na stole. Szkło hartowane powinno mieć jasno zaznaczone strony – zwykle przy pomocy naklejki informacyjnej, która wskaże warstwę samoprzylepną.
  2. Mokra chusteczka nasączona jest alkoholem, dzięki czemu z powierzchni wyświetlacza można szybko zdjąć wszelkie tłuste zabrudzenia, kurz oraz smugi. Przytrzymując złożoną na pół chusteczkę powoli wycieramy cały ekran, starając się aby nie pominąć żadnego fragmentu.
  3. Sucha chusteczka przeznaczona jest do zebrania resztek płynu i polerowania wyświetlacza. Nie warto się spieszyć – powolnymi, okrężnymi ruchami stopniowo polerujemy wyświetlacz.
  4. Chwytamy za szkło na telefon i przytrzymując za krawędzie, ostrożnie odklejamy warstwę zabezpieczającą klej. 
  5. Szkło delikatnie przykładamy do telefonu – przed przyklejeniem dokładnie dopasowujemy szkło, aby było ułożone równo względem krawędzi, przycisków dotykowych oraz aparatu.
  6. Delikatnie upuszczamy szkło na wyświetlacz. Teraz wystarczy delikatnie docisnąć, upewniając się, że pod szkłem nie zostało uwięzione powietrze. Powierzchnia wyświetlacza powinna mieć jednolity kolor (bez jaśniejszych placków) oraz umożliwiać swobodne korzystanie z wyświetlacza.
  7. Na koniec zdejmujemy folię ochronną z zewnętrznej warstwy szkła. 

Naklejając szkło hartowane na telefon warto wykonywać poszczególne kroki bez pośpiechu. Dzięki temu nawet osoba, która robi to po raz pierwszy poradzi sobie z zadaniem. Jeśli jednak wolisz oddać telefon w ręce profesjonalisty, udaj się do salonu GSM.

Zbiła Ci się szybka? Wymiana szybki w smartfonie nigdy nie była tak szybka, napisz do nas!