Jak można zabezpieczyć swój telefon w alternatywny sposób?

Najnowsze modele telefonów są nieraz droższe niż laptopy, a niektóre kosztują tyle co… małe samochody! Nic dziwnego, że ich właściciele chcą chronić swoje sprzęty w najlepszy możliwy sposób. Jak to robią? Najczęściej z wykorzystaniem oryginalnych akcesoriów – etui, szkieł hartowanych i hybrydowych, folii ochronnych. Nierzadko decydują się też na wykupienie ubezpieczenia. Poznaj najskuteczniejsze sposoby zabezpieczenia telefonu!

Zabezpieczenie telefonu przed upadkiem

Zabezpieczenie ekranu smartfona jest możliwe za pomocą dedykowanych szkieł hartowanych, hybrydowych i folii ochronnych. Do mniej typowych należy stosowanie obudów antywstrząsowych. Ekstremalnie odporne etui jest wykonane z poliwęglanu oraz termopoliuretanu i chroni przed uderzeniami, zimnem, wodą, drganiami.

Jeżeli nie pracujesz w trudnych warunkach, to klasyczne zabezpieczenie telefonu przed upadkiem w postaci pokrowca powinno wystarczyć. Wybieraj jednak te oryginalnie, idealnie dopasowane do konkretnego urządzenia. Ma ono wycięcia we właściwych miejscach, co pozwala na swobodny dostęp do portu ładowania, wejścia słuchawek, głośnika czy aparatu.

skuteczne zabezpieczenie telefonu

Zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą

Telefony, szczególnie te nowoczesne i wartościowe, mogą być kuszącym łupem dla złodziei. Po kradzieży wiele osób nie martwi się tylko utratą sprzętu, ale tym, że osoba nieupoważniona zyska dostęp do zgromadzonych na dysku danych, kontaktów, aplikacji bankowych i wielu innych poufnych informacji. Zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą to przede wszystkim ustawienie dwuetapowej weryfikacji (np. podanie kodu PIN i odciśnięcie palca na ekranie).

Niezwykle przydatna w razie kradzieży czy zgubienia okaże się aplikacja lokalizująca urządzenie. Zabezpieczenie telefonu polega na zdalnym zablokowaniu go, co daje czas na poszukiwania.

Skuteczna ochrona danych

Obecnie telefony komórkowe, dzięki pojemnym bateriom i obsługiwaniu wielu profesjonalnych aplikacji, są wykorzystywane nie tylko do prowadzenia rozmów czy surfowania w sieci. Coraz częściej stają się też miejscem, gdzie przechowywane są dane wrażliwe. Użytkownicy chętnie korzystają również z programów bankowych i alternatywnych form płatności, które pozwalają na finalizację transakcji czy zrobienie przelewu.

Chcąc chronić dane osobowe, finansowe i stworzyć zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą czy przywłaszczeniem, pamiętaj o:

  • ustaleniu kodu PIN, który nie będzie łatwy do rozszyfrowania (konfiguracja 1111 czy 1234 nie jest niestety dobrym zabezpieczeniem),
  • szyfruj dane – dostęp do poszczególnych folderów czy albumów można uzyskać po autoryzacji, np. wprowadzeniu kodu,
  • ściągaj wyłącznie aplikacje i pliki pochodzące z zaufanego źródła.

Jeżeli chcesz optymalnie chronić swój telefon przed usterkami mechanicznymi, a także kradzieżą czy wyciekiem danych nie udostępniaj go osobom trzecim. Smartfon jest prywatnym gadżetem, z którego powinien korzystać wyłącznie właściciel. Jeżeli jednak celowo lub nie urządzenie znajdzie się w posiadaniu kogoś innego to powyższe zabezpieczenia – etui, programy, czy dwuetapowa weryfikacja należycie chronią jego zawartość i zewnętrzną obudowę.