Jak działa szkło hybrydowe – zalety i wady

Jedną z najczęstszych mechanicznych awarii telefonów komórkowych jest pęknięcie lub zarysowanie szybki. W nowoczesnych modelach jest ona zintegrowana z ekranem, co znacznie utrudnia jej wymianę na nową. Często koszty takiej naprawy są tak wysokie, że przekraczają wartość urządzenia. Dlatego znacznie lepiej jest zawczasu zatroszczyć się o prawidłowe zabezpieczenie wyświetlacza. W tym celu możesz sięgnąć po szkło hybrydowe.

Producenci prześcigają się w ulepszaniu swoich urządzeń, dlatego stosują solidne podzespoły, obudowy z elementami aluminiowymi czy wykonanymi z włókien węglowych. To znacznie poprawia wytrzymałość telefon, lecz nie czyni ich niezniszczalnymi. Za modyfikacjami idą duże wydatki, które przekładają się na cenę sprzętu. Jeżeli nie chcesz, aby w wyniku upadku z wysokości czy kontaktu z ostrym przedmiotem, ekran Twojego smartfona za kilka tysięcy złotych uległ zniszczeniu, odpowiednio go zabezpiecz. W tym celu możesz wybrać etui lub szkło hybrydowe przyklejane bezpośrednio na ekran.

Charakterystyka szkła hybrydowego

Szkło hybrydowe jest alternatywą dla innych produktów zabezpieczających dostępnych na rynku. Jest solidniejsze od folii. Czym się różni szkło hartowane a hybrydowe? Drugie z nich jest zdecydowanie bardziej elastyczne, przez co lepiej amortyzuje ekran. Ze względu na to, że perfekcyjnie dopasowuje się do powierzchni szklanej urządzenia, jest chętnie wybierane przez użytkowników telefonów komórkowych.

Na rynku dostępne są szybki ochronne dopasowane do konkretnych modeli smartfonów. Znajdziesz wśród nich szkła dedykowane iPhone’om, urządzeniom marki Huawei, Samsung czy Xiaomi. Z łatwością znajdziesz takie, które swoim rozmiarem będzie pasowało do kształtu i wielkości wyświetlacza. Niektórzy sprzedawcy proponują usługi docinania szkła hybrydowego, aby chroniło każdy milimetr ekranu.

szkło hybrydowe zalety wady

Szkło hybrydowe czy hartowane

Spośród różnych rodzajów zabezpieczeń dedykowanych telefonom komórkowym, najpopularniejsze są właśnie szkła. Można spotkać dwa główne rodzaje folii ochronnych. Zastanawiasz się, czym różni się szkło hybrydowe a hartowane?

  • Szkło hartowane jest sztywniejsze, odporne na zarysowania, ale może pękać pod wpływem punktowego uderzenia.
  • Szkło hybrydowe jest bardziej wytrzymałe i elastyczne. Chroni ekran przed zarysowaniem i pękaniem, samo również nie ulega uszkodzeniom ani nie odkleja się, dzięki czemu długo prezentuje się estetycznie.

Różnica jest nie tylko w cechach, ale też w cenach. Za szkło hybrydowe trzeba zapłacić nieco więcej (około 30-40 złotych), jednak jego wymiana odbywa się w większych odstępach czasu.

Czy szkło hybrydowe ma jakieś wady? Choć prawidłowo przyklejone na ekranie jest niemal niewidoczne, bo perfekcyjnie przylega do krawędzi smartfona, to nie pozostaje niezauważone. Użytkownicy mogą odczuwać lekki dyskomfort spowodowany dodatkową naklejką na monitorze, a rzadko również mieć problem z obsługą ekran dotykowego (mniejsza czułość). Jednak zdecydowanie korzyści przewyższają nad ewentualnymi wadami tego rozwiązania.