Zabezpieczenie smartfona przed wirusami – czy faktycznie jest potrzebne?

Korzystanie z urządzeń mobilnych stanowi obecnie nieodzowny element codziennej rutyny większości z nas. Można wygodnie pracować przy komputerze, a następnie szybko kontynuować wysyłanie maili czy przeczesywanie sieci za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak narażony na ataki ze strony hakerów i złośliwego oprogramowania może być nasz komputer, tak samo zagrożony może być smartfon lub tablet. 

Skutecznie zabezpieczenie telefonu przed wirusami nie jest jednak trudne, ani kosztowne. Wystarczy poświęcić nieco czasu, aby poprawić jakość naszego bezpieczeństwa w sieci i uchronić się przed niechcianymi atakami na nasze dane. W ten sposób chronić można wszystkie urządzenia mobilne, które łączą się z siecią. 

Skuteczne zabezpieczenie smartfona przed wirusami

Skuteczne zabezpieczenie smartfona przed wirusami wbrew pozorom nie wymaga kosztownych operacji czy wizyt w serwisie, a zaczyna się od drobnych kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Zacząć warto już od zabezpieczenia dostępu do telefonu, np. przy pomocy PIN-u lub specjalnej kombinacji (wzoru), albo wykorzystać opcję odblokowywania ekranu przy pomocy odcisku palca. Warto także: 

  • zainstalować aplikację antywirusową, która pomoże w wykryciu nieprawidłowości oraz podejrzanych plików, dzięki czemu można chronić się przed oprogramowaniem szpiegującym, wirusami oraz korzystać z bezpiecznych linków;
  • pobierać aplikacje z oficjalnych źródeł, a także zwracać uwagę na to, do jakich opcji mają dostęp – niebezpieczne oprogramowanie może w ten sposób otrzymać dostęp np. do Twojej lokacji; 
  • unikać łączenia się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-fi oraz dezaktywacja funkcji Bluetooth, aby nie łączyć się z obcymi urządzeniami; 
  • nie zapisywać haseł w przeglądarce.

Wydawać się może, że są to detale, ale w rzeczywistości dobre zabezpieczenie telefonu przed hakerami zaczyna się właśnie od wyrobienia sobie nawyków, dzięki którym łatwiej będzie uniknąć potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.

Zabezpieczenie telefonu przed podsłuchem – jak to zrobić

Możliwa kradzież danych, pieniędzy lub dostęp do naszych plików jest tym, co zachęca większość użytkowników do zabezpieczenia swoich urządzeń. Jedną z popularnych usług oferowanych przez salony GSM jest jednak także zabezpieczenie telefonu przed podsłuchem. Polega ono na profesjonalnym sprawdzeniu urządzenia pod kątem obecności elementów podsłuchu. 

Całkiem sporo można jednak zdziałać samemu, już na etapie wyboru nowego urządzenia mobilnego. Dokonując zakupów warto sprawdzić czy interesujący nas model będzie posiadał długie wsparcie systemowe. Oznacza to, że urządzenie takie będzie regularnie otrzymywać niezbędne aktualizacje dla oprogramowania. Regularna aktualizacja systemu oraz aplikacji, z których się korzysta znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo w sieci, dlatego konieczne jest systematyczne ich pobieranie. 

Aby zabezpieczyć telefon warto także zainstalować sprawdzoną aplikację do czyszczenia zbędnych plików. Większość aplikacji antywirusowych posiada taką opcję – warto z niej korzystać przynajmniej raz w tygodniu. 

Po więcej informacji oraz pomoc w zabezpieczeniu telefonu przed atakami hakerów warto udać się do serwisu GSM.