Karta pamięci do telefonu – czy dalej się ich używa? Jakie wybrać?

Jeszcze parę lat temu każde flagowe urządzenie trzeba było uzupełnić o kartę pamięci, aby na urządzeniu można było bez przeszkód pomieścić wszystkie potrzebne pliki, przede wszystkim zdjęcia oraz muzykę. Obecnie większość smartfonów wyposażona jest w pojemną pamięć wewnętrzną, a część użytkowników preferuje przechowywanie swoich plików w tzw. chmurze. 

Karty pamięci SD nadal można wykorzystywać, ponieważ umożliwiają one wygodne przenoszenie plików z jednego urządzenia na drugie. Szczególnie przydatne są w urządzeniach takich jak aparaty fotograficzne, drony czy rejestratory dźwięku. Jeśli poszukujesz akcesoriów dla swojego smartfona, podpowiadamy na jakie parametry należy zwrócić uwagę dobierając kartę pamięci.

Karty pamięci do telefonów – jaką pojemność wybrać

Kupno karty pamięci do telefonu, w zależności od jej parametrów i pojemności, wiąże się z wydatkiem rzędu od kilkunastu, do przeszło 100 zł. Najważniejszą zasadą jest, aby inwestować w sprzęt nowej generacji, dlatego też przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić specyfikację smartfona, w której producent opisuje jak dużą kartę SD może obsłużyć (w przypadku najnowszych modeli może być to nawet 128 GB). Ważna jest także jak największa pojemność karty, ponieważ dzięki niej możemy mieć pewność, że karta posłużyć może jak najdłużej. 

Standardowo pojemności karty pamięci SD (microSD) określa się następująco: 

  • microSD (pojemność do 2 GB),
  • microSDHC (pojemność do 32 GB),
  • microSDXC (pojemność do 2 TB).

Warto jednak pamiętać, że kompatybilność z kartą SD określa się w dół, co oznacza, że jeśli urządzenie obsługuje karty SDXC, będzie także kompatybilnie działać z kartami w niższym standardzie – nie odwrotnie.

Karty pamięci micro SD – opcja dla większości smartfonów

Jakie karty pamięci SD sprawdzą się najlepiej dla smartfona? Jeśli wybraliśmy już odpowiednio dużą pojemność, warto zwrócić uwagę na szybkość odczytu, ale także na szybkość zapisu danych. Opisuje je tzw. klasa szybkości. Za ogólną zasadę można przyjąć, że im wyższa klasa szybkości, tym lepsze osiągi będzie oferować dana karta pamięci. Ma to szczególne znaczenie, jeśli na karcie SD:

  • planujemy zapisywać aplikacje (wpłynie to na szybkość ich działania),
  • planujemy zapisywać filmy oraz muzykę (wpłynie to na szybkość ich odczytu).

Jak przedłużyć żywotność karty SD

Karty pamięci micro SD należy chronić przed zabrudzeniami, dlatego też zawsze, kiedy karta znajduje się poza urządzeniem, warto zatroszczyć się o to, aby znalazła się w plastikowej osłonce lub adapterze – jest on przydatnym akcesorium do karty, które umożliwia szybkie umieszczenie jej w urządzeniach z różnym gniazdem. Nie powinno się także wyciągać karty w momencie, kiedy zapisywane są na niej pliki, ponieważ może to uniemożliwiać późniejsze formatownie karty, a także spowodować utratę danych. 

Warto sięgać także po karty pamięci do telefonów od renomowanych marek. Zapewni to nie tylko długotrwałą funkcjonalność, ale także lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Jeśli poszukujesz najlepszej jakości akcesoriów GSM wybieraj je w sprawdzonych serwisach.