Przebarwienia na ekranie – skąd się biorą, co z nimi robić?

Ekrany są niezwykle istotnym elementem nowoczesnych smartfonów. Bardzo często zajmują one dużą powierzchnię, dlatego wszelkie zmiany są w pełni widoczne i uniemożliwiają normalne korzystanie z urządzenia. Jedną z usterek powiązanych z ekranem jest przebarwienie na matrycy telefonu. Najczęściej wynika ono z kilku powodów, a po wystąpieniu takiego problemu konieczne jest jego szybkie naprawienie.

Przebarwienia na ekranie zazwyczaj przyjmują kolor żółty. Czasami w ich centralnej części pojawia się także ciemniejszy punkt. Wszystko zależy od dokładnego charakteru usterki i tego, jak bardzo jest poważna. Wiele problemów z matrycą da się jednak szybko rozwiązać, choć często konieczne okazuje się wymienienie tego elementu w profesjonalnym serwisie.

Skąd się bierze przebarwienie na ekranie telefonu?

Przebarwienie na ekranie telefonu to dość popularna usterka, która pojawia się w związku z dużą siłą działającą na matrycę. Taki problem pojawia się np. w sytuacji, gdy przypadkowo staniesz na telefon, oprzesz się na nim całym ciężarem ciała czy położysz bardzo ciężki przedmiot. W tym przypadku nacisk nie jest na tyle duży, by spowodować pęknięcie ekranu, jednak narusza on strukturę LCD. Odbarwienie na ekranie telefonu jest zatem uszkodzeniem mechanicznym, dlatego zwykle nie uznaje się go jako reklamacji.

Istnieje również teoria, że odbarwienia na matrycy telefonu pojawiają się w związku z wykorzystaniem specjalnego kleju podczas produkcji smartfona. Przy kontakcie z wysokimi temperaturami preparat ten się rozpuszcza, przez co pod ekranem powstają nieprawidłowe naprężenia. Czasami taki stan rzeczy może skutkować nawet pęknięciem wyświetlacza, jednak zwykle powoduje on wystąpienie żółtych plam.

Istnieje również trzeci powód pojawienia się przebarwień na matrycy. Niektóre modele telefonów są szczególnie narażone na taką usterkę, dlatego jej przyczyną może być wada fabryczna. Czasami producenci zdają sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, dlatego uwzględniają podobne uszkodzenia jako reklamację. Udowodnienie, że przebarwienie jest wadą fabryczną okazuje się jednak niezwykle trudne.

Podsumowując, najczęstsze przyczyny pojawienia się odbarwienia na matrycy telefonu to:

  • nacisk (uszkodzenie mechaniczne),
  • nierówne rozłożenie kleju lub jego rozpuszczenie pod wpływem wysokich temperatur,
  • wada fabryczna.

Co zrobić, gdy pojawią się żółte plamy na ekranie?

Odbarwienie na ekranie telefonu da się naprawić. Najczęściej konieczne okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu smartfonów. W takich miejscach pracują osoby, które wiedzą, jak prawidłowo pozbyć się problemu. Czasami wystarczy jedynie zdjęcie wyświetlacza i wyprostowanie obudowy. Może ona bowiem powodować nacisk, szczególnie w sytuacji, gdy doszło do silnego uderzenia lub na telefon oddziaływał duży ciężar.

Często jednak odbarwienie na matrycy telefonu da się usunąć jedynie poprzez oddzielenie dotyku od wyświetlacza, usunięcie kleju i ponowne połączenie tych elementów. Wówczas potrzebna jest nie tylko stosowna wiedza, lecz także odpowiednie akcesoria. Z tego powodu taką naprawę należy powierzyć specjalistom.