Czy przewód ma wpływ na szybkość ładowania?

Telefony komórkowe starszej generacji wyposażone były zwykle w osobne złącze, przeznaczone dla dołączonej do urządzenia ładowarki. W dobie optymalizacji nikt już jednak nie chce gubić się w plątaninie nadmiarowych przewodów, dlatego też większość urządzeń mobilnych można ładować przy pomocy tego samego kabla.

Wbrew pozorom odpowiednio dobrany kabel USB może mieć wpływ na szybkość ładowania urządzenia mobilnego. Przed dokonaniem wyboru warto zatem dokładnie zapoznać się z parametrami danego kabla, a także urządzenia, które będzie z niego korzystać. Pozwoli to zaoszczędzić wiele frustracji, pieniędzy oraz czasu. Podpowiadamy na jakie elementy warto zwrócić uwagę w czasie zakupów.

Kabel USB – niezbędny do ładowania i zarządzania plikami

Wybierając kabel USB należy zwrócić uwagę na typ złącza. Standard USB jest uniwersalnym typem złącza, dzięki któremu możliwa jest komunikacja między różnymi urządzeniami, np. między smartfonem a laptopem. Mowa tutaj o przesyle danych, ale także o możliwości ładowania urządzenia. 

W kolejności od najstarszego do najbardziej zaawansowanego wyróżnia się: USB typu A (obecnie już nieco przestarzały i coraz rzadziej spotykany), B (mini oraz micro USB), a także C. Zdecydowana większość urządzeń Android oparta jest właśnie o złącza typu USB-C i Micro USB. Osobną kategorię stanowią iPhone’y, które wykorzystują złącze typu Lightning.

  • Kabel micro USB (USB-B) jest płaskie i podłużne. Najczęściej wykorzystywane są w smartfonach z niższej półki cenowej, ale także słuchawkach, aparatach oraz tabletach.
  • Kabel do ładowarki typu C (USB-C) jest najnowszym standardem, ogłoszonym w 2015 r. Sprawdzi się w przypadku większości aktualnie dostępnych na rynku urządzeń popularnych marek. Jest to obecnie najczęściej spotykany typ złącza, który wykorzystywany jest w urządzeniach marek takich jak Samsung czy Huawei. 

Dobry kabel do ładowarki – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupach

Dobrej jakości kabel do ładowarki będzie mógł być stosowany uniwersalnie, do ładowania urządzenia i przesyłu danych – co trzeba sprawdzić w specyfikacji, ponieważ nie każdy kabel pozwoli na przerzucanie plików. Niska cena kabla może wskazywać na braki w jego funkcjonalności.

Ważne aby zapoznać się ze specyfikacją określającą napięcie i natężenie prądu, ponieważ kabel powinien być dostosowany do mocy ładowarki. Obecnie większość typów ładowarek może ładować napięciem około 5V (do nawet 20V w przypadku niektórych typów ładowarek typu Quick Charge). Do istotnych parametrów należy także przepustowość, określana przez generację USB. Obecne na rynku od 2017 roku USB 3.2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 20 Gb/s, jednak w przypadku części producentów nomenklatura może się różnić. 

Wybierając nowy kabel USB warto stawiać na produkty z wyższej półki. Kiepskiej jakości kabel oraz złącze nie tylko mogą znacznie szybciej ulec uszkodzeniu, ale także wpłynąć na jakość przesyłu (lub nawet całkowicie go uniemożliwić!). Dobrze zwracać uwagę na wykończenie oraz zabezpieczenie złączy, dzięki czemu można mieć pewność, że wybrany kabel będzie mógł służyć nam jak najdłużej.