Bateria krótko trzyma w telefonie – jaka jest przyczyna?

Nowoczesne smartfony towarzyszą ludziom zarówno w pracy i szkole, jak i podczas długich wycieczek lub w czasie wolnym. Z tego powodu powinny one działać na jednym ładowaniu nawet przez kilka godzin. W większości przypadków zdarza się jednak, że smartfony rozładowują się znacznie szybciej. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Jak naprawić wydajność baterii?

W wielu smartfonach można samodzielnie sprawdzić żywotność swojej baterii. Jeśli jest ona wystarczająco dobra, problemów trzeba szukać gdzie indziej. Niewiele osób wie, że na czas działania smartfona na jednym ładowaniu wpływa również sposób jego użytkowania. Istnieją bowiem aplikacje znacznie przyspieszające rozładowywanie się telefonu. Co jest najpowszechniejszym powodem zbyt krótkiego trzymania baterii?

Bateria w telefonie krótko trzyma – z czego to wynika?

Gdy bateria krótko trzyma, wiele osób decyduje się na jej wymienienie. Eksploatacja sprzętu wiąże się bowiem ze zużywaniem akumulatorów, co jest odczuwalne już nawet po kilku miesiącach użytkowania smartfona. Współczesne telefony są wykorzystywane przez wiele godzin w ciągu dnia, dlatego nawet najbardziej wydajne baterie z czasem ulegają zużyciu. Wiele nowoczesnych urządzeń umożliwia sprawdzenie maksymalnej pojemności akumulatora. Gdy staje się ona coraz niższa, konieczne okazuje się wymiana baterii w smartfonie.

To, że bateria krótko trzyma w telefonie, może mieć również inne powody. Bardzo często przyczyną zbyt szybkiego zużywania energii są niewłaściwe ustawienia. Na rozładowywanie ogromny wpływ mają aplikacje działające w tle. Z tego powodu warto regularnie wchodzić w panel ze wszystkimi zainstalowanymi programami i wyłączać te, które wciąż są aktywne, mimo że ich aktualnie nie używasz.

Bateria krótko trzyma w smartfonie również wtedy, gdy jest ustawiona maksymalna jasność ekranu. Jej wygaszenie pozwoli na zaoszczędzenie energii na kolejne godziny. Smartfony z matrycą typu OLED nie pobierają zbyt wiele prądu również w sytuacji, gdy pracują w trybie ciemnym.

Jeśli bateria w telefonie krótko trzyma, rozwiązaniem może być też wyłączenie funkcji, których aktualnie nie używasz. Dużo energii pobierają usługi lokalizacji. Jeśli nie potrzebujesz ich w danym momencie, warto je wyłączyć.

Jak poradzić sobie z tym, że bateria krótko trzyma?

Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie ze zbyt szybkim rozładowywaniem się baterii w smartfonie. Najskuteczniejsze z nich to:

  • wymiana baterii na nowy egzemplarz,
  • umiejętne korzystanie z funkcji smartfona,
  • zainwestowanie w powerbank.

Wymiana baterii w smartfonie pozwala na szybkie poradzenie sobie z problemem i uzyskanie wydajności akumulatora na takim samym poziomie jak tuż po zakupie. Odpowiednie korzystanie z urządzenia umożliwia natomiast odłożenie naprawy w czasie i znacznie wolniejsze zużywanie się baterii. Dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na wymianę elementu w serwisie, pomocne okazują się powerbanki. Pozwalają one na szybkie naładowanie telefonu nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego.