Co zrobić po zalaniu telefonu?

Wpadki zdarzają się każdemu. Czasem wystarczy kilka chwil nieuwagi, aby smartfon wylądował na chodniku lub co gorsza, wpadł do wody. Niestety, ale o zalany telefon nie trudno. Jednak w przypadku kontaktu urządzenia z wodą nie panikuj – kilka prostych operacji może pomóc w ocaleniu sprzętu, bez konieczności inwestowania majątku w naprawę.

Zalany telefon, co robić?

Na rynku pojawia się coraz więcej smartfonów z certyfikacjami poświadczającymi wodoodporność, wciąż jednak pozostają w mniejszości. Można zaopatrzyć się również w wysokiej jakości, wodoodprone etui na smartfon, choć część z nich z pewnością okaże się zbyt nieporęczna do codziennego użytku. Nie ma zatem rady – smartfona nadal trzeba chronić przed kontaktem z wodą. Wciąż najbardziej sprawdzonym sposobem okazuje się… ostrożność. Jak wiadomo, to jednak nie zawsze wystarcza.

Co zrobić po zalaniu telefonu, aby uchronić się przed koniecznością wymiany urządzenia na nowe? Przede wszystkim nie warto korzystać z viralowych trików i rozwiązań udostępnianych w mediach społecznościowych. Taka “samodzielna” naprawa może znacznie pogorszyć sprawę. 

Co zrobić po zalaniu telefonu? 

Po pierwsze: nie panikuj

Jeśli jednak stanie się najgorsze i przed nami leży już zalany telefon? Co robić w pierwszej kolejności? Najlepiej podejść do sprawy na chłodno. 

Parę lat temu sprawa była mniej skomplikowana, ponieważ zaraz po wyjęciu z wody należało natychmiast wyciągnąć baterię z urządzenia, aby uchronić urządzenie przed przepaleniem obwodów w wyniku spięcia. W erze smartfonów ze zintegrowaną baterią rzecz nie jest już tak prosta. Jeśli urządzenie znajdzie się pod wodą może zdarzyć się, że: 

  1. pozostanie włączone – w tym wypadku należy wyłączyć smartfona poprzez przytrzymanie przycisku zasilania; 
  2. wyłączy się samoistnie – w takim wypadku nie próbuj włączać urządzenia ponownie

Impuls elektryczny może spowodować spięcie, które może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń płyty głównej lub wyświetlacza. Kluczowe jest aby w pierwszej kolejności odciąć źródło zasilania, w tym przypadku zapewnione przez akumulator i nie włączać urządzenia.

Pod drugie: zadbaj o kartę SIM i SD 

Kolejnym krokiem po wyłączeniu smartfona powinien być demontaż urządzenia. Zalany smartfon pozbawiamy obudowy, a przy pomocy klucza otwieramy obudowę i wyjmujemy szufladki z kartami SIM oraz kartami pamięci, jeśli ich używamy. Jeśli czujemy się na siłach i mamy odpowiednie narzędzia możemy zdemontować śrubki mocujące, ale uwaga – ponieważ może to oznaczać utratę ochrony gwarancyjnej w serwisie.

Zalany telefon – ile wyniesie naprawa w serwisie

Część operatorów oraz dystrybutorów sprzętu mobilnego oferuje wykupienie ubezpieczenia na wypadek zalania urządzenia. Producenci jednak wykluczają zalany telefon przy roszczeniach gwarancyjnych. Po kontakcie smartfona z wodą należy udać się do renomowanego serwisu GSM. Koszt naprawy będzie zależny od rozległości uszkodzeń. W najlepszym wypadku zapłacimy kilkadziesiąt złotych za osuszanie urządzenia. W najgorszym jednak, gdy uszkodzeniu uległa np. płyta główna koszty naprawy mogą nawet przewyższyć wartość smartfona.