Co zrobić by uniknąć rys na ekranie smartfonu – praktyczny poradnik

Czy istnieje sposób na rysy na ekranie dotykowym? Owszem – a przy tym jest ich całkiem sporo. Wymiana porysowanego ekranu dotykowego oznacza spory koszt, który może wynieść nawet przeszło 30% wartości smartfona. Podstawą jest odpowiednie przechowywanie urządzenia oraz regularne czyszczenie. Co jednak, jeśli niechciane ryski pojawią się już na powierzchni wyświetlacza? Nie panikuj – i na to znamy rozwiązanie.

Jak uniknąć rys na ekranie telefonu

Pierwszą zasadę tego, jak uniknąć rys na ekranie telefonu jest uzupełnienie urządzenia o specjalne akcesoria, czyli etui, warstwę szkła ochronnego lub folię.

Obecnie, producenci coraz częściej oferują smartfony, których wyświetlacze wykonane są z trwałego Gorilla Glass, o różnych stopniach twardości. Oznacza to, że ekrany dotykowe stają się coraz trwalsze i bardziej odporne na powstawanie na ich powierzchni nieestetycznych rys.

  • Aby móc chronić powierzchnię wyświetlacza, należy postawić na odpowiednie akcesoria. Szkło ochronne pomoże jeszcze lepiej zabezpieczyć ekran dotykowy, szczególnie w momencie upadku urządzenia lub kontaktu z ostrymi przedmiotami, jak np. pękiem kluczy.

Dodatkowa warstwa Gorilla Glass ochroni wyświetlacz przed pęknięciem, ponieważ przejmie część impetu uderzenia. Bardzo często pozwala to uniknąć konieczności wizyty w serwisie GSM.

Podobnie zadziała folia ochronna, chociaż warto wziąć pod uwagę, że jest znacznie cieńsza i mniej odporna na uszkodzenia, a także – będzie wymagała częstszej wymiany.

Jak zabezpieczyć telefon przed zarysowaniem

To, jak zabezpieczyć telefon przed rysowaniem się ekranu odnosi się również do sposobu przechowywania naszego urządzenia. Czy na co dzień odkładasz smartfon byle gdzie? Transportujesz go w kieszeni? Narażasz na działanie kurzu i zabrudzeń?

  • Zawsze zabezpieczaj telefon przy pomocy etui. Regularnie zadbaj także o to, aby dokładnie je wyczyścić (płyn do mycia naczyń lub specjalny środek) oraz oczyścić ze wszystkich zabrudzeń.
  • Transportuj smartfon w dedykowanej do tego przegrodzie, z dala od ostrych przedmiotów, jak np. klucze czy monety.
  • Regularnie wymieniaj uszkodzone akcesoria – naruszona folia lub szkło znacznie gorzej chronią ekran.
  • Odkładając smartfon, kładź urządzenie wyświetlaczem w dół.
  • Do czyszczenia wyświetlacza sięgnij po chusteczki nasączone alkoholem, a do codziennego przecierania ekranu wybierz miękkie ściereczki z mikrofibry.

Jak usunąć rysy z telefonu? Sprawdzony serwis GSM

Jak usunąć rysy z telefonu, jeśli na środki ochronne jest już za późno? Powstania rysek nie zawsze da się uniknąć. Płytkie rysy (zwłaszcza w większym zagęszczeniu) będą pogarszały komfort korzystania z urządzenia. Głębsze uszkodzenia natomiast, mogą zwiększać ryzyko pęknięcia ekranu, jeśli telefon upadnie, a także ograniczać pewne funkcjonalności.

Zgłoś się do serwisu GSM – po konsultacji i ocenie stanu technicznego urządzenia znacznie możliwe będzie dobrać rozwiązanie, które pomoże przywrócić smartfona do pełnej sprawności.