Czy warto zmieniać obudowę telefonu? – Poradnik

Obudowa telefonu, czy cały jego korpus, z którym połączony jest wyświetlacz, przyciski boczne, aparat, czytnik linii papilarnych oraz wszystkie wejścia – nie trzeba długo rozwodzić się nad tym, że jest to najbardziej narażony na uszkodzenia element całego urządzenia. Czy warto zmieniać obudowę telefonu jeśli ulegnie ona uszkodzeniu?

Odpowiedź to zdecydowane “tak” – jeśli przednia lub tylna część obudowy ulegnie uszkodzeniu, warto wymienić element na nowy. Warto jednak podkreślić, że będzie to operacja, którą najlepiej powierzyć serwisowi GSM, a oto dlaczego.

Jak zmienić obudowę telefonu

To, jak zmienić obudowę telefonu obecnie nie jest już aż tak proste, jak parę lat temu, kiedy większość aparatów miało wymienne obudowy z możliwością dobierania na nie różnokolorowych nakładek.

Smartfony konstruowane są w taki sposób, aby obudowa mogła jak najlepiej chronić delikatne podzespoły: płytę główną oraz zintegrowaną baterię. Coraz częściej w nowszych modelach natknąć się można również na wysoką klasę wodoszczelności. Nic więc dziwnego, że samodzielna wymiana obudowy nie należy do najłatwiejszych czy najbezpieczniejszych operacji.

  • Serwis telefonów komórkowych operuje dedykowanymi do tego celu narzędziami, dzięki czemu wymiana obudowy może przebiec w najbardziej odpowiednich do tego warunkach.

Uszkodzona obudowa może wiązać się nie tylko z pogorszonym wyglądem urządzenia, ale także stwarzać ryzyko uszkodzenia wnętrza smartfona, stanowiąc drogę dla zabrudzeń, wilgoci i osłabiając konstrukcję, która będzie bardziej podatna na uszkodzenie w momencie wypadku.

Wymiana obudowy to także sposób na odświeżenie wyglądu urządzenia, bez konieczności kupowania nowego aparatu. Jak wiadomo, profesjonalny i schludny wygląd jest szczególnie istotny w środowisku biznesowym.

  • Czy warto zmieniać obudowę telefonu jeśli planujemy jego sprzedaż? Nie jest to konieczne, ale jeśli urządzenie jest w dobrym stanie technicznym, nowa obudowa, pozbawiona rys i uszkodzeń, z pewnością zwiększy szansę na szybkie znalezienie kupca.

Ile kosztuje zmiana obudowy telefonu w salonie

Ile kosztuje zmiana obudowy telefonu realizowana przez serwis GSM? Do kosztów wlicza się cena nowego elementu (zależna od modelu) oraz samej usługi. Jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie w przypadku modeli wysokopółkowych. Można jednak w przybliżeniu przyjąć, że zwykle koszt wymiany obudowy zamknie się w granicach 30% wartości urządzenia.

Na koniec przypominamy jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć – czyli zamiast liczyć na korzystną opcję wymiany obudowy w przyszłości, warto już po zakupie zabezpieczyć ją przy pomocy specjalnego etui, które:

  • chroni korpus urządzenia przed zadrapaniami,
  • amortyzuje telefon w momencie upadku,
  • dodatkowo zabezpiecza przed kurzem i wilgocią.

W zależności od potrzeb, można także postawić na model pancerny, który sprawdzi się także w bardziej ekstremalnych warunkach, jak np. na placu budowy czy w czasie uprawiania sportu. Koszt etui będzie niepomiernie mniejszy niż opłata za wymianę uszkodzonej obudowy.