Co zrobić z przegrzanym telefonem?

Lato to czas, w którym delektujemy się wysokimi temperaturami, podróżujemy, spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu i wykonujemy więcej zdjęć, korzystając z doskonałej pogody za oknem. Niestety dla naszych urządzeń przenośnych oznacza to narażenie to na przegrzanie i pracę w warunkach zagrażających ich funkcjonowaniu. Dlaczego tak się dzieje? Jak je chronić przed uszkodzeniem? Jak naprawić przegrzany telefon?

Lato – trudny czas dla smartfona

Smartfon, znajdujący się w kieszeni niemal każdego z nas, podczas swojej pracy emituje pewne ilości ciepła, które musi zostać odprowadzone do otoczenia. Z reguły tego nawet nie zauważamy, ponieważ ich konstrukcja ułatwia wydajną wymianę cieplną, ale prawdopodobnie udało nam się zaobserwować, że w niektórych sytuacjach, jak:

  • ładowanie,
  • korzystanie z GPS,
  • granie w gry,
  • kręcenie materiałów wideo,

jego powierzchnia staje się ciepła. I o ile podczas normalnych temperatur nie wzbudza to zaniepokojenia, to podczas upałów może zakończyć się nawet uszkodzeniem telefonu. Dzieje się tak, ponieważ procesory zawarte w smartfonach wytrzymują temperatury do maksymalnie 100 stopni, powyżej których zachodzą w nich nieodwracalne uszkodzenia, natomiast w bateriach negatywne zmiany zachodzą już powyżej 40 stopni.

Naprawa przegrzanego telefonu

Jak naprawić przegrzany telefon? Najlepiej byłoby go jak najszybciej wyłączyć, wyciągnąć z pokrowca i umieścić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Nie wolno umieszczać go w zimnych miejscach, jak np. w lodówce, bo może to spowodować szok termiczny i jeszcze poważniejsze uszkodzenia.

Odpowiednio potraktowane być może po kilku minutach uruchomi się ono ponownie, bez negatywnych konsekwencji i będzie działało jak dawniej. Niekiedy jednak okazuje się, że urządzenie nie działa poprawnie lub się nie uruchamia. Co wówczas zrobić? Prawdopodobnie samodzielnie nie będziemy w stanie zrobić już nic więcej, co nie oznacza, że urządzenie nadaje się do wymiany.

Przegrzewanie telefonu – serwis

W zdecydowanej większości przypadków naprawa przegrzanego telefonu jest możliwa, jednak nie obędzie się bez otworzenia urządzenia i wymiany przegrzanych podzespołów. Być może wymiany będzie wymagał wyświetlacz, bateria, albo – co najgorsze – płyta główna. Czasem możliwa jest jej naprawa, np. poprawienie pojawiających się tzw. zimnych lutów.

Jeśli jednak nie masz wiedzy, najlepiej pozwolić aby przegrzewanie telefonu zdiagnozował serwis. Zanieś urządzenie do punktu GSM. Już na wstępnie otrzymasz diagnozę bazującą na zaobserwowanych objawach, a po otwarciu urządzenia dowiesz się, co dokładnie mu dolega i ile będzie kosztowała kompleksowa naprawa. Bardzo prawdopodobne, że otrzymasz również gwarancję na wykonaną usługę, co da Ci pewność, że będzie on działał zupełnie tak jak przed usterką.

Jeśli więc Twój smartfon uległ przegrzaniu i pomimo ochłodzenia oraz odczekania dłuższej chwili nadal nie chce się uruchamiać, nie znaczy to, że nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. Zanieś go serwisu i najprawdopodobniej odzyskasz swoje urządzenie, oszczędzając przy tym mnóstwo pieniędzy.