Czy upał może szkodzić smartfonom?

Ekstremalne warunki pogodowe niestety nie wpływają dobrze na nasze urządzenia mobilne. Choć zimno kojarzy się większości z szybko rozładowującą się baterią w telefonie i wolniejszą reakcją na dotyk, to latem nie mniej groźne jest przegrzanie telefonu komórkowego. Kiedy może do niego dojść? Jak postępować w takim przypadku? I jak chronić swoje urządzenie przed taką sytuacją?

Dlaczego telefon się przegrzewa?

Efektem ubocznym występującym naturalnie podczas pracy niemalże każdego urządzenia elektronicznego, jest emisja ciepła. Elementami, która szczególnie się nagrzewają podczas pracy, są procesory oraz baterie urządzeń. W normalnych warunkach, poza graniem, ładowaniem i korzystaniem z nawigacji, praktycznie nie zauważamy różnicy, jednak latem, gdy temperatura powietrza przekracza 30°C, zaczyna być to problematyczne.

Dlaczego telefon się przegrzewa? Szczególnie jeśli Twoje urządzenie narażone jest na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, co często ma miejsce podczas korzystania z nawigacji (urządzenie jest wówczas często przymocowane do przedniej szyby pojazdu). Stosowanie grubych pokrowców i etui znacząco utrudnia wymianę temperatury z otoczeniem, przez co mają większą skłonność do nadmiernego nagrzewania się w niesprzyjających warunkach.

Przegrzanie baterii w telefonie

Niestety, wysokie temperatury nie pozostają bez wpływu na podzespoły urządzenia – już w temperaturze nieco powyżej 40°C możliwe jest przegrzanie baterii w telefonie. Regularna ekspozycja tego elementu na gorąco znacząco odbija się na jego funkcjonowaniu. Problematyczne jest nie tylko to, że bateria krócej trzyma w dni, gdy jest gorąco, ale również, że znacznie zmniejsza się jej pojemność nominalna, przez co już po kilku miesiącach takiej eksploatacji jej działanie może być dalekie od optymalnego.

Baterii szczególnie nie służy ładowanie podczas narażenia na wysokie temperatury, a już połączenie nawigacji lub grania z ładowaniem i wysokimi temperaturami powietrza to kombinacja zabójcza dla urządzenia.

Przegrzany procesor w telefonie

Procesor jest najciężej pracującym elementem, niezbędnym do wykonania każdego zadania. Nic dziwnego więc, że podczas intensywniejszych zadań emituje naprawdę pokaźne ilości ciepła. To właśnie miejsce, w którym znajduje się procesor, jest zazwyczaj najcieplejszym w naszym urządzeniu. Intensywna praca urządzenia plus wysokie temperatury najczęściej oznaczają przegrzany procesor w telefonie.

Na szczęście efekty przychodzą stopniowo – najpierw smartfon ulega tzw. throttlingowi, co objawia się spowolnieniem jego pracy, by następnie samoczynnie się zresetować lub wyłączyć. W większości przypadków wbudowane mechanizmy uchronią nas przed trwałymi uszkodzeniami, ale mimo wszystko ryzyko istnieje.

Przegrzanie telefonu komórkowego – jak go chronić?

Jeśli chcesz, by Twój smartfon służył długo i bezproblemowo, to unikaj jego ekspozycji na ekstremalne warunki pogodowe – w tym wysokie temperatury:

  • nigdy nie zostawiaj go w samochodzie (nawet w schowku) w trakcie upalnego dnia,
  • unikaj ładowania, gdy jest gorąco (lepiej zrobić to np. kilka godzin wcześniej),
  • kiedy zauważysz jego nadmierne nagrzewanie, warto przestać korzystać z urządzenia.

W najbardziej gorące dni warto przemyśleć zdjęcie etui, by pozwolić mu oddawać ciepło zgodnie z założeniami producenta. Jeśli będziesz tak traktować swój smartfon, to możesz mieć pewność, że nawet największy upał nie będzie dla niego zagrożeniem.