Dlaczego smartfon źle działa w upale?

Lato to dla większości z nas czas, kiedy w pełni cieszymy się życiem – podróżujemy, robimy zdjęcia i miło spędzamy czas, delektując się wyczekiwanymi upałami. Niestety dla naszych urządzeń mobilnych to prawdziwy czas próby, którą nie zawsze przechodzą pomyślnie. Jak upał wpływa na działanie telefonu? Co zrobić, by choć trochę “ulżyć” naszemu smartfonowi?

Dlaczego smartfon wolno działa w upale?

Jednym z najczęstszych efektów tego, jak upał wpływa na działanie telefonu, jest pogorszenie jego responsywności. Urządzenie zaczyna wolniej reagować na polecenia, ładowanie aplikacji trwa coraz dłużej, a podczas przewijania ekranu zauważalne stają się opóźnienia. Jeśli zdecydujesz się na dalsze jego używanie, to po chwili programy przestają się wczytywać i w końcu dochodzi do samoistnego wyłączenia telefonu lub pojawienia się informacji o zbyt wysokiej temperaturze. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego smartfon wolno działa w upale? Warto pamiętać, że do wykonywania powierzonych zadań smartfon wykorzystuje procesor, który podobnie jak swoje odpowiedniki w komputerach, podczas pracy emituje znaczne ilości ciepła. Równocześnie sam procesor wytrzymuje temperatury nie wyższe niż 100 stopni Celsjusza – dlatego właśnie większość komputerów i laptopów wyposażonych jest w wentylatory przyspieszających wymianę cieplną.

W przypadku telefonu oczywiście nie ma mowy o wentylatorach – budowę samych urządzeń projektuje się w taki sposób, by wymiana zachodziła jak najsprawniej. Jednak w czasie upału, szczególnie podczas korzystania z bardziej obciążających aplikacji, nietrudno o przekroczenie dopuszczalnych temperatur, czego skutkiem jest najpierw spowolnienie, a następnie samoczynne wyłączenie urządzenia.

  • Najczęściej takie sytuacje mają miejsce podczas korzystania z nawigacji, grania w gry lub nagrywanie wideo.
  • Szybszemu przegrzewaniu sprzyja ekspozycja na słońce oraz korzystanie z pokrowców czy etui.

Jednak zagrożenie sprowadza się nie tylko do jednorazowego przegrzania i restartu.

Jak upał wpływa na baterię?

Zatem, jak upał wpływa na baterię? Element ten jest dość delikatny i źle znosi zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury. W przypadku przegrzania negatywne procesy zachodzą już powyżej 40 stopni Celsjusza.

Każdorazowe przekroczenie tej wartości trwale wpływa na pojemność akumulatora – oczywiście w niewielkim stopniu, ale jeśli zdarza Ci się regularnie przegrzewać telefon, np. korzystając z nawigacji w upalne dni przy równoczesnym ładowaniu (często smartfon jest przymocowany do przedniej szyby samochodu), to już po kilku miesiącach możesz zauważyć wyraźnie krótsze działanie po odłączeniu od ładowarki.

Jak więc chronić telefon?

Należy unikać bezpośredniej ekspozycji urządzenia na promienie słoneczne. W szczególnie gorące dni warto na jakiś czas wyciągać telefon z etui, zwłaszcza podczas wykonywania cięższych zadań (nawigacja, fotografia, granie) i unikać ładowania w tym samym czasie. Jeśli smartfon pracuje w narażeniu na wysoką temperaturę, to warto robić regularne przerwy, podczas których mógłby się na bieżąco schładzać.