Jak chronić smartfon przed upałami – porady i wskazówki

Wysokie temperatury są wyzwaniem nie tylko dla nas, ale także dla naszych urządzeń mobilnych. Smartfony, zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji, potrafią niemiło zaskoczyć, a pojawiający się komunikat o przegrzaniu telefonu oznacza brak możliwości jego dalszego użytkowania przez dłuższą chwilę. Jak schłodzić telefon w takiej sytuacji? I jak chronić telefon przed upałami?

Komunikat o przegrzaniu telefonu – dlaczego?

Komunikat o przegrzaniu telefonu możemy otrzymać najczęściej podczas korzystania z nawigacji, gdy urządzenie jest przymocowane do przedniej szyby samochodu (często również podłączone do ładowarki), ale także podczas kręcenia wideo w upalny dzień, intensywnego grania czy pozostawienia smartfona na słońcu.

Niestety, możliwości oddawania ciepła do otoczenia przez telefon komórkowy są dość ograniczone (nie ma on np. wentylatora), a ilość emitowanej energii cieplnej rośnie wraz z wydajnością i stopniem wykorzystania. Ładowanie urządzenia w tym samym czasie dodatkowo go nagrzewa, co jeszcze bardziej utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury. Dla sprawnego funkcjonowania smartfonu najważniejsze jest utrzymanie procesora w zakresie temperatur poniżej 100 stopni Celsjusza, powyżej których krzemowe rdzenie ulegają uszkodzeniom, ale już powyżej 40 stopni zaczynają zachodzić negatywne procesy w baterii czy we wbudowanych pamięciach.

  • Dlatego o wiele rozsądniej będzie zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się urządzenia, niż później czekać aż powróci do poprawnej temperatury.

Jak chronić telefon przed upałami?

Nie mamy zbyt dużego wpływu na temperaturę otoczenia, możemy natomiast zrobić całkiem sporo, by ułatwić naszemu urządzeniu mobilnemu sprawniejszą wymianę cieplną z otoczeniem.

Jednym z najważniejszych działań jest nie tyle chłodzenie telefonu, co sama ochrona przed bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne. Smartfony mają zwykle ciemne obudowy, co szybko i skutecznie je nagrzewa, błyskawicznie prowadząc do przegrzania. Pod żadnym pozorem w nie powinno się zostawiać telefonu w samochodzie, nawet w schowku, w słoneczne, upalne dni. Jeśli telefon służy jako nawigacja lub do nagrywania materiałów wideo, to mądre będzie unikanie (jeśli to możliwe) ładowania ich w tym samym czasie, a ponadto warto rozważyć czasowe zdjęcie pokrowca lub etui. Pozwoli to na swobodniejsze oddawanie produkowanego ciepła do otoczenia.

Jak schłodzić telefon?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć (o ile to jeszcze możliwe), jest wyłączenie wszystkich aplikacji działających w tle i połączeń bezprzewodowych – WiFi, GPS, a nawet sieć komórkową. Warto zdjąć pokrowiec z telefonu, co przyspieszy chłodzenie. Jeśli chcesz jeszcze szybciej go schłodzić, postaw go w przewiewnym miejscu, np. obok wentylatora (możesz wykorzystać również podkładkę chłodzącą na laptop lub smartfon), ale nie umieszczaj go w lodówce!

Ekstremalne różnice temperatur mogą bowiem wyrządzić wiele szkód znajdującej się w jego wnętrzu elektronice. Chłodzenie telefonu powinno przebiegać stopniowo i systematycznie, a w wentylowanym miejscu nie zajmie to zbyt wiele czasu.