Jak wzmocnić Internet w telefonie?

Jak przyspieszyć Internet w telefonie? Szybkość przesyłu danych decyduje o komforcie pracy na urządzeniu, zwłaszcza gdy korzystamy z “ciężkich” i wymagających sprzętowo aplikacji. Stosując jednak kilka prostych trików można wpłynąć na szybkość Internetu – sprawdź jak to zrobić.

Wolny Internet w telefonie? Od czego zależy przesył danych

O szybkości Internetu w naszych urządzeniach mobilnych decyduje kilka różnych czynników. Czasem zawodzi jeden lub kilka z nich, a efektem jest frustracja i nerwy w trakcie przeglądania filmów czy zawartości stron.

Prędkość Internetu w telefonie zależy od:

  • parametrów samego urządzenia,
  • parametrów komunikacyjnych routera – w tym także od odległości od niego (sygnał może być blokowany przez ściany, przeszkody itp.)
  • konfiguracji sieci – technologii łączności,
  • odległości od nadajników operatora.

Jeśli problem jest bardzo poważny, najczęściej konieczna okazuje się wymiana urządzenia na model nowszej generacji lub też zmiana dostawcy usług internetowych. Zanim jednak podejmie się drastyczne kroki, warto wypróbować kilka trików, które mogą sprawić, że wolny Internet w telefonie stanie się pieśnią przeszłości.

Konfiguracja Internetu w telefonie

Przede wszystkim konieczna jest prawidłowa konfiguracja Internetu w telefonie. Większość smartfonów nowej generacji domyślnie łączy się z najszybszą dostępną technologią sieci. Jeśli jednak nie dzieje się tak samoistnie, rozwiązanie problemu może stanowić wymuszenie połączenia 4G zamiast 3G lub 2G.

W tym celu (system Android) przechodzimy do Ustawień, a następnie wybieramy “SIM i sieć”. W tym miejscu ustawiamy wariant “Preferowany typ sieci”. Mimo różnic w wyglądzie interface dla modeli różnych marek lub systemów z nakładkami, ścieżka ta powinna przebiegać w zbliżony sposób.

Sposoby na to jak przyspieszyć Internet w telefonie

Jak przyspieszyć Internet w telefonie? Uzależnione jest to od kilku czynników, na który wpływ na sam użytkownik. Może okazać się, że wdrożenie jednego lub wszystkich z tych sposobów wpłynie pozytywnie na nasz komfort korzystania ze smartfona.

1. Zoptymalizuj przeglądarkę internetową

W przypadku przeglądarek takich jak Chrome czy Opera możliwe jest ustawienie opcji oszczędzania danych. Uproszczona wersja aplikacji będzie działać nieco szybciej za sprawą kompresowania stron, które są aktualnie wczytywane.

2. Pozbądź się niepotrzebnych aplikacji

Internet może przyspieszyć jeśli wyłączymy aplikacje zużywające dane, pracując w tle. Ponownie, w ustawieniach urządzenia można sprawdzić pobór danych komórkowych, z uwzględnieniem konkretnych aplikacji. Odznacz te, których praca w tle nie jest niezbędna. Warto raz na czas czyścić także pamięć cache poszczególnych aplikacji.

3. Aktualizuj aplikacje tylko za pośrednictwem Wi-Fi

Zezwól na to, aby aktualizacje aplikacji były automatycznie sprawdzane i pobierane jedynie wtedy, kiedy urządzenie ma dostęp do sieci Wi-Fi. Pomoże to uniknąć spowolnienia przesyłu kiedy korzystamy z danych komórkowych.

4. Przesiądź się na wersję lite

Zainstaluj ulubione aplikacje w wersji lite. Jest to uproszczona wersja, która działa nieco szybciej. W ten sposób można usprawnić pracę Facebooka, Messengera oraz aplikacji Google (YouTube, Google Maps czy skrzynka Gmail).

Warto pamiętać także aby raz na czas zrestartować urządzenie, a także posiłkować się specjalnymi aplikacjami do usuwania zbędnych plików, które pomogą usprawnić pracę urządzenia.