Pęknięty obiektyw w Iphone – co robić?

Lubisz robić zdjęcia? Coraz mniej osób decyduje się obecnie na zakup osobnego aparatu fotograficznego – czas małych “cyfrówek” przeminął, a po lustrzanki sięgają przede wszystkim osoby zainteresowane profesjonalną fotografią. Jednak dzięki poręcznym urządzeniom mobilnym, które mieszczą się w kieszeni utrwalanie wspomnień jest współcześnie łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd.

Co jednak w sytuacji, w której aparat w naszym telefonie ulegnie uszkodzeniu? Stłuczone szkło lub ubytki w jego strukturze oznaczają konieczność działania. W podobnej sytuacji wymiana iPhone’a na nowy model nie zawsze będzie konieczna, a z usterką poradzi sobie doświadczony serwisant.

Jak naprawić iPhone’a z pękniętym obiektywem

Problemy z aparatem fotograficznym w smartfonie mogą mieć różne przyczyny – czasem mogą leżeć one w braku aktualizacji oprogramowania, ale najczęściej można zdiagnozować je już na pierwszy rzut oka. Wypadki z udziałem smartfona należą do codzienności użytkowników. O upadek urządzenia z wysokości nie trudno, a nawet jeśli zabezpieczyliśmy nasze urządzenie przy pomocy etui, szanse na to, że nie zakrywa ono tylnej kamery są dość spore. Co zrobić, jeśli przyczyną usterki jest pęknięty obiektyw w iPhone?

Jeśli telefon niefortunnie upadł może okazać się, że:

  • tylna kamera lub ekran mogły ulec uszkodzeniu,
  • urządzenie przestało reagować na próby wykonania zdjęcia (np. kamera nie rejestruje obrazu) lub też jest zupełnie nie responsywna,
  • obiektyw może nie złapać ostrości,
  • wykonane zdjęcia będą niewyraźne, prześwietlone lub całkiem czarne.

Gdy smartfon upada na twarde podłoże na którejś z kamer mogą powstać mikrouszkodzenia, które z czasem będą się pogłębiać, prowadząc do ubytku w strukturze szkła.

Diagnostyka – sprawdź jak rozległe są uszkodzenia

iPhone z pękniętym obiektywem, należy niezwłocznie zabrać do serwisu GSM. W zależności od modelu urządzenia może okazać się konieczna naprawa lub wymiana poszczególnych podzespołów (jak np. osłony obiektywu), całego panelu tylnego lub – w przypadku większości kamer przednich – wymiana pękniętego ekranu. Diagnostyka zlecona specjalistom pozwoli ustalić jakie działania należy podjąć oraz jak wysoka będzie cena naprawy.

Oddanie telefonu do serwisu GSM to w podobnej sytuacji rozwiązanie, które daje największą szansę powodzenia. Przy tym istnieje całkiem spora szansa, że dzięki wymianie aparatu z urządzenia będzie można korzystać jeszcze przez długi czas, bez konieczności przesiadania się na inny model.

  • Oględziny pozwolą ustalić czy wymianie będzie podlegać jedynie zewnętrzna osłona obiektywu, czy może cały aparat.
  • Czasem możliwa jest także naprawa uszkodzonego elementów – to zadanie jednak warto zlecać wyłącznie profesjonalistom, którzy do dyspozycji mają odpowiednie narzędzia oraz wiedzę.

Pęknięty obiektyw w iPhone warto wymieniać jedynie w autoryzowanych punktach GSM. Dzięki temu można mieć pewność, że przy naprawie wykorzystane zostaną oryginalne części zamienne, których jakość ma ogromne znaczenie dla efektów działań serwisu.