Szkło hartowane czy folia na ekran telefonu?

Aby uchronić się przed uszkodzeniami ekranu dotykowego, na jego powierzchni powinno znaleźć się odpowiednio dopasowane zabezpieczenie: folia lub hartowane szkło na telefon. Które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej w codziennym użytkowaniu?

Prawidłowe zabezpieczenie smartfona przed uszkodzeniami mechanicznymi jest bardzo istotne. Niestety, zapomina o tym wielu użytkowników. Czy to przez zaniedbanie, czy też przez odkładanie tego na później, urządzenie mobilne może być narażone na powstanie rozległych uszkodzeń, jeśli upadnie na podłogę lub chodnik. Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż “leczyć”, zwłaszcza gdy mowa o kosztywnym sprzęcie.

Folie na telefon – kiedy warto po nie sięgać

Samoprzylepne folie na telefon to akcesorium bardzo tanie, ponieważ zestaw zawierający w sobie folijkę oraz nasączone ściereczki do czyszczenia ekranu kosztuje najczęściej poniżej dwudziestu złotych, lub nawet mniej. Z tego względu, jest to wariant wybierany chętnie, mimo iż zapewnia mniejszą ochronę dla urządzenia.

  • Gruba folia ma za zadanie osłaniać wyświetlacz przed powstawaniem na jego powierzchni rys i przetarć (od monet, kluczy oraz odkładania urządzenia na blat ekranem do dołu).
  • Folijka na telefon jest łatwa do założenia. Wystarczy odrobina cierpliwości i pewna ręka, a zabezpieczenie zostanie zamontowane poprawnie. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, warto zgłosić się do serwisu GSM (w którym można też zakupić folię). Zwykle takimi realizacjami serwisant może zająć się od ręki.

Folia ochroni telefon przed drobnymi uszkodzeniami i zabrudzeniami, ale niestety nie stanowi dobrego zabezpieczenia dla szkła wyświetlacza. Przy upadku folia może jedynie utrzymać pęknięte szkło w miejscu – sprawdzi się więc głównie do ochrony powierzchni wyświetlacza przed powierzchownymi uszkodzeniami.

Szkło hartowane na telefon i smartfon – podwyższona ochrona

Innym sposobem na zabezpieczenie smartfona przed upadkiem jest wybór szkła hartowanego. Obecnie coraz więcej dostępnych w sprzedaży modeli posiada wyświetlacz wykonany z trwałego Gorilla Glass. Dodatkowa warstwa okaże się jednak bardzo przydatna, a jej cena, podobnie jak w przypadku folii, nie jest wysoka.

  • Szkło hartowane na telefon będzie zabezpieczać wyświetlacz, przejmując impet w momencie uderzenia. Jeśli zabezpieczenie jest naklejone prawidłowo (i dobrane do odpowiedniego modelu smartfona), zmniejsza ryzyko powstania rozległych uszkodzeń.
  • Obecnie szkło na telefon można znaleźć w wariantach odznaczających się różnym stopniem twardości. W szczególności osoby, które mają tendencję do upuszczania telefonu, pracują w utrudnionych warunkach (jak np. plac budowy) czy uprawiają sporty, powinny postawić na wzmocnione szkło lub też etui pancerne.

Pamiętaj, że sama ostrożność nie zawsze wystarcza, kiedy mowa o ochronie urządzeń mobilnych. Smartfon powinien być zabezpieczony z każdej strony, przy pomocy osłony na wyświetlacz i etui, oraz transportowany w bezpieczny sposób – w zamkniętych kieszeniach kurtek, toreb i plecaków. Dzięki temu oddalasz ryzyko kosztownej naprawy lub wymiany wyświetlacza.