Telefon z najlepszym aparatem, czyli jaki?

W ciągu ostatniej dekady aparaty w telefonach komórkowych przeszły prawdziwy skok jakościowy. Od niezbyt wysokiej jakości dodatku do smartfona, którym można było robić niewyraźne zdjęcia (i to przy dobrych warunkach oświetleniowych), do realnej alternatywy dla kompaktowych aparatów, które radzą sobie świetnie w dzień i w nocy, a przy tym umożliwiają nagrywać doskonałej jakości wideo.

Dzisiaj smartfon z dobrym aparatem nie musi nawet kosztować dużo – świetne jednostki można spotkać nawet w średniej półce cenowej. Jakimi urządzeniami warto więc się zainteresować?

Telefon z dobrym aparatem – 3 ciekawe propozycji

Wybierając telefon z dobrym aparatem, warto sugerować się nie tylko liczbą megapikseli czy reklamowanymi przez producenta funkcjami. Liczyć się powinna przede wszystkim realna jakość reprodukowanych zdjęć i materiałów wideo. Bez wątpienia liczba obiektywów czy sztuczna inteligencja mogą niekiedy pomóc, jednak najważniejsza jest jakość optyki i wielkość matrycy aparatu, a także jasność samego obiektywu.

Wśród naszych propozycji umieściliśmy również nieco tańsze urządzenie, które udowadnia, że da się robić dobre zdjęcia nawet bez rozbijania banku.

  • iPhone 13 Pro – najbardziej kompletna propozycja. Smartfony od Apple od lat cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród amatorów fotografii. Trzynastka to bez wątpienia smartfon z dobrym aparatem – znajdziemy ich tutaj aż trzy i każdy ma 12 MPx i optyczną stabilizację obrazu. Świetne zdjęcia to m.in. zasługa bardzo dużej matrycy (1.9 µm mierzy każdy piksel) oraz dopracowanej automatyki.
  • Huawei P40 Pro – to chyba telefon z najlepszym aparatem na rynku. Matryca o przekątnej 1/1,28″, czyli ogromnej jak na mobilne standardy, 50 MPx rozdzielczości aparatu i światło f/1.9 z optyczną stabilizacją to prosty przepis na dobre zdjęcia i nie inaczej okazało się w przypadku Huaweia. Jeśli dodać do tego 5-krotny zoom optyczny i bardzo dobry obiektyw szerokokątny, to nie sposób dziwić się doskonałym recenzjom, jakie zbiera aparat urządzenia.
  • Realme 8 Pro – to smartfon z bardzo dobrym aparatem, na który nie trzeba wydawać fortuny. Cztery aparaty – jednostka główna, szeroki kąt, makro i sensor głębi (liczony trochę “na siłę”) i zapożyczone od renomowanych producentów rozwiązania okazało się skutecznym połączeniem do przeskoczenia niejednej droższej jednostki. Główny aparat pochodzi od Samsunga i liczy aż 108 megapikseli, co w połączeniu z optyczną stabilizacją daje bardzo ładne zdjęcia o żywych kolorach, nawet wykonane w gorszych warunkach oświetleniowych. Jednostka szerokokątna również nie pozostawia pola do narzekań – co sprawia, że w przedziale do 1200 złotych trudno o lepszą propozycję.

Bardzo wyrównany poziom na rynku

Producenci telefonów coraz większy nacisk kładą na instalowane w swoich urządzeniach aparaty – z korzyścią dla użytkowników, bowiem dzisiaj coraz trudniej trafić na smartfon, który wykonywałby fotografie w bardzo złej jakości. Zdjęcia wykonywane przez czołowe modele potrafią nierzadko zawstydzić te, za których produkcję odpowiadają tradycyjne kompakty. Oprócz coraz lepszych obiektywów i matryc duży w tym udział ma udoskonalona sztuczna inteligencja odpowiadająca za ich przetwarzanie.