Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać?

Mocowanie telefonu w aucie bardzo często przypomina nieustającą walkę kierowcy ze swoim urządzeniem mobilnym. Przymocowanie smartfona tak, by dało się bezproblemowo korzystać z jego nawigacji podczas jazdy, a przy tym nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych okazuje się wcale nie takie proste. Jak wybrać najlepszy uchwyt samochodowy, który ułatwi to zadanie?

Dlaczego to ważne, jaki uchwyt na telefon do samochodu wybierzesz?

Bardzo trudno znaleźć dzisiaj kierowcę, który wybierałby się w podróż bez telefonu, z włączoną nawigacją. Najwygodniejszym sposobem na korzystanie z telefonu podczas jazdy jest oczywiście umieszczenie go w uchwycie samochodowym.

Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać? Na rynku spotykamy kilka rodzajów mocowań:

  • do szyby – uchwyty mocowane na szybę za przyssawki zazwyczaj świetnie się sprawdzają, o ile nie zmieniasz zbyt często ich położenia – wówczas może dojść do przyspieszonego uszkodzenia gumowej przylgni. Wadą takiego rozwiązania może okazać się również pewne ograniczenie pola widzenia kierowcy.
  • do kokpitu – innym, często występującym rozwiązaniem, są uchwyty mocowane do kokpitu samochodu. Może to być przyssawka lub taśma dwustronna. Nieodpowiednio zamocowany również może ograniczać widoczność, choć istnieją bardzo kompaktowe modele, które zajmują niewiele miejsca.
  • do kratki wentylacyjnej – trzecim, najpopularniejszym rozwiązaniem są uchwyty mocowane w kratkach wentylacyjnych samochodu. Nie ogranicza to w żaden sposób widoczności, jednak podczas poruszania się po nierównym terenie może powodować wypadanie telefonu. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy ponadprzeciętnie dużych urządzeń.

Mocowanie telefonu w aucie możliwe jest wykorzystując uchwyty w różnych długościach i z różnymi systemami łączącymi je z telefonem, a także z różnymi długościami ramienia. Od tego, na jaki rodzaj uchwytu postawisz, będzie zależała stabilność urządzenia, a także widoczność wyświetlanych instrukcji i możliwość skupienia się podczas prowadzenia. Zatem ten niewielki element ma dość istotne znaczenie dla bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Najlepszy uchwyt samochodowy – zależy od samochodu i upodobań

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, jaki uchwyt na smartfon do samochodu okaże się najlepszy. Zależy to od osobistych upodobań, klasy pojazdu (m.in. wysokości podszybia i odległości dzielącej szybę przednią od kierowcy), a także warunków fizycznych kierowcy – inaczej zbudowany uchwyt będzie odpowiedni dla osoby wysokiej, a zupełnie inny może okazać się odpowiedni dla niższego kierowcy.

Wybierając holder, nie warto nadmiernie oszczędzać – niekiedy dokładając zaledwie kilkanaście złotych, można otrzymać znacznie trwalszy produkt, wykonany ze znacznie lepszych materiałów. Jego umiejscowienie po zainstalowaniu w samochodzie powinno umożliwiać bezproblemowe korzystanie z wyświetlanych przez urządzenie informacji, z drugiej zaś strony nie powinien on rozpraszać uwagi ani ograniczać pola widzenia.

Jaki uchwyt na smartfon do samochodu?

Nie istnieje jeden rodzaj uchwytu, który zadowoli wszystkich. Dlatego przed zakupem zastanów się, w którym miejscu będzie Ci on najmniej przeszkadzał, zapewniając przy tym łatwe korzystanie z wyświetlanych informacji. Jeśli nie wiesz jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać, skonsultuj sprawę z zaufanym serwisantem w punkcie GSM.