Zalety szkła hartowanego

Nowy, świeżo zakupiony smartfon wygląda imponująco i każdy z nas chciałby jak najdłużej utrzymać go w takim stanie. Niestety bardzo szybko okazuje się, że drobinki piasku, kurzu, upadki czy noszenie w kieszeni z kluczami i innymi przedmiotami potrafi znacząco wpłynąć na jego estetykę. Już po kilku tygodniach takiego użytkowania z początkowego efektu zostaje niewiele, a rysy stają się zauważalne gołym okiem – zwłaszcza po zgaszeniu ekranu.

Nic więc dziwnego, że większość użytkowników telefonów chroni je, korzystając z folii ochronnej czy szkła hartowanego. Dlaczego to właśnie to drugie rozwiązanie okazuje się sensowniejszym?

Szkło hartowane – po co je stosować?

Idea, jaka przyświecała twórcom powłok szklanych na ekran telefonu, w dużej mierze sprowadza się do zapewnienia jak najpełniejszej ochrony urządzeniu. Chociaż wyświetlacze standardowo pokryte są uszlachetnionymi i utwardzanymi szkłami (np. Gorilla Glass), to wbrew zapewnieniom producentów nie są całkowicie ochronne na zarysowania, otarcia czy stłuczenia.

Upadek już z wysokości 1 metra w większości sytuacji kończy się pęknięciem lub zniszczeniem ekranu (szczególnie na twardą powierzchnię). Kilka tygodni noszenia urządzenia bez ochrony również skutkuje powstaniem irytujących rys, które zazwyczaj nie są widoczne, kiedy ekran jest uruchomiony, ale mimo wszystko psują wrażenia estetyczne z obcowania z urządzeniem oraz znacząco obniżają jego wartość na rynku wtórnym (i liczbę potencjalnych chętnych na ich odkupienie). Dlatego stosowanie zabezpieczeń ekranu naprawdę się opłaca!

Szkło hartowane dlaczego warto?

Dlaczego warto postawić właśnie na szkło, a nie np. na folię ochronną na ekran? Jedno i drugie potrafi zabezpieczyć ekran, ale oferowane przez szkło hartowane zalety stawiają je zdecydowanie wyżej innych zabezpieczeń ekranu. Warto tu wspomnieć m.in. o:

  • wrażeniach z użytkowania bardzo zbliżonych do korzystania z “oryginalnego” ekranu – po dobrej jakości szkle palec ślizga się bez oporu i czasami trudno wręcz zauważyć, że na wyświetlacz nałożona została warstwa ochronna. Podobnie z reprodukowanym obrazem – ten jest bez zniekształceń, a kolory wyglądają tak samo, jak bez stosowania jakiejkolwiek ochrony,
  • dużej wytrzymałości na zarysowania i uszkodzenia – folie ochronne szybko się rysują i mimo iż skutecznie chronią ekran, to bardzo szybko same zbierają mnóstwo rys i wyglądają po prostu nieatrakcyjnie. W przypadku szkła hartowanego mamy o wiele trwalszą ochronę, która miesiącami wygląda jak nowa,
  • lepszego zabezpieczenia ekranu – szkło hartowane chroni nie tylko przed rysami, ale również przed upadkami (zwłaszcza “wprost na ekran”). Jest w stanie wziąć na siebie sporą część energii kinetycznej upadku i rozbić się, nie dopuszczając do pęknięcia wyświetlacza.

Postaw na dobrej jakości szkło

Jeśli chciałbyś skorzystać z dobrodziejstw, jakie zapewnia szkło hartowane, to pamiętaj, że warto szukać wysokiej jakości produkty. Tylko wtedy możesz liczyć na idealne dopasowanie do ekranu oraz świetny poślizg palca, który jest nie do przecenienia podczas codziennego używania.