Jak wyczyścić etui na telefon?

Większość właścicieli smartfonów nie wyobraża sobie korzystania ze swojego urządzenia bez należytej ochrony – najczęściej w postaci szkła ochronnego na ekranie i etui. To świetne rozwiązanie pozwalające na przedłużenie życia ekranu, ale również ochronę pozostałych elementów telefonu przed zarysowaniami czy pęknięciami. Jednak niektóre etui mają wyjątkową łatwość do zbierania odcisków palców i innych zabrudzeń. Jak i czym umyć etui na telefon, by przywrócić mu świeży wygląd?

Czyszczenie etui na telefon – dlaczego ważne?

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą funkcją etui jest ochrona telefonu przed uszkodzeniami. Jednak nie zapominajmy o tym, że wygląd telefonu mówi bardzo dużo o nas samych. Bez wątpienia więc brudne, poklejone etui będzie bardzo źle świadczyło o higienie i nawykach właściciela. W dodatku w dobie pandemii może okazać się ono skupiskiem wirusów i bakterii, których raczej chcielibyśmy uniknąć. Bardzo często z telefonu korzystamy podczas jedzenia czy innych czynności, które mogłyby sprzyjać przenoszeniu patogenów do organizmu. Dlatego regularne czyszczenie etui telefonu powinno być nawykiem każdego z nas.

Jak wyczyścić etui na telefon?

Poprawne czyszczenie etui na telefon jest bardzo ważne, ale jak to właściwie zrobić? Nie powinno się używać agresywnych środków czyszczących, szczególnie jeśli etui jest wykonane z delikatnych materiałów czy lakierowane, bo mogłoby to uszkodzić jego powierzchnię i jeszcze gorzej wpłynąć na walory estetyczne – a ewentualne uszkodzenia powierzchni mogłyby kolejnym zalążkiem brudu i bakterii. Zatem jak umyć etui na telefon?

Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju pokrowiec wykorzystujesz – jednak zawsze należy zdjąć go z telefonu, by uniknąć potencjalnych zawilgocenia urządzenia, jak również, by doczyścić etui starannie i dotrzeć do wszystkich zakamarków.

  • Silikonowe etui, matowe czy połyskujące,

najlepiej regularnie przecierać miękką ściereczką lub gąbką zwilżoną niewielką ilością wody z detergentem. Jeśli znajdują się na nim plamy i odbarwienia, to warto je uprzednio namoczyć w ciepłej wodzie z mydłem, wykorzystać wybielacz (bez chloru), sodę oczyszczoną lub spirytus.

  • Skórę i zamsz

należy potraktować nieco inaczej – tu nie ma mowy o moczeniu. Najlepiej po prostu przecierać je miękką szmatką namoczoną w wodzie z mydłem – od razu po pojawieniu się zabrudzenia (by nie pozwolić mu zaschnąć). Ewentualnie można wykorzystać specjalne środki odtłuszczające do galanterii skórzanej. W przypadku zamszu lepiej unikać nawet wody z mydłem, a do pielęgnacji i czyszczenia korzystać z gumowej szczoteczki, ewentualnie gumki do ołówka.

  • Plastikowe pokrowce

cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na ogromną możliwość personalizacji. Jednak w ich przypadku definitywnie należy wystrzegać się korzystania z acetonu czy alkoholu, które mogą zniszczyć nadruk czy farbę.

Regularnie czyść swoje etui

Dbanie o czystość etui w telefonie nie tylko pozwala dobrze prezentować się w każdej sytuacji. To także sposób na ograniczenie ilości bakterii i wirusów na naszym smartfonie, a także lepsza ochrona przez uszkodzeniami – drobinki kurzu pomiędzy pokrowcem a urządzeniem mogą bowiem przyspieszyć jego zarysowanie.