Jak działa tryb samolotowy w telefonie?

Od kilku lat każdy z oferowanych na rynku telefonów (w tym smartfonów) ma wbudowany tryb samolotowy. Pomimo swojej nazwy, jego zastosowanie wykracza daleko poza podróże lotnicze i okazuje się bardzo przydatnym rozwiązaniem. Kiedy i dlaczego warto z niego skorzystać? I właściwie – co daje tryb samolotowy?

Tryb samolotowy co to?

W skrócie, tryb samolotowy w telefonie to takie ustawienie modułu radiowego telefonu, które powoduje kompletne odcięcie urządzenia od świata zewnętrznego. Wyłączone zostaje więc zasięg GSM/4G i WiFi. Opracowany został z myślą o podróżach samolotowych, podczas których rzekomo odbierane i wysyłane przez telefon fale radiowe miałyby utrudniać poprawną pracę urządzeń naprowadzających.

Włączenie trybu samolotowego umożliwia swobodne korzystanie z pozostałych funkcji naszych smartfonów, bez narzekania ze strony stewardów i stewardess. Dzisiaj już coraz rzadziej się tego wymaga od podróżnych, ale nie oznacza to, że tryb samolotowy jest niepraktyczny. Co chwilę użytkownicy odkrywają kolejne zastosowania tego specjalnego ustawienia. Być może i Ty dasz się przekonać, by od czasu do czasu skorzystać z jego dobrodziejstw.

Tryb samolotowy w telefonie – zastosowania praktyczne

Chociaż większość z nas niezbyt często podróżuje samolotem (szczególnie w okresie pandemii), to wszyscy możemy korzystać z korzyści, jakie za sobą niesie tryb samolotowy. Duża część użytkowników smartfonów ma problem z tzw. cyfrowym przebodźcowaniem – czyli zbyt częsty zaglądaniem do urządzenia, sprawdzaniem wiadomości, wydarzeń, serwisów społecznościowych, etc. Choć można łudzić się, że częste zaglądanie do telefonu zwiększa naszą produktywność, to w rzeczywistości dramatycznie się to odbija na wydajności pracy. Podobnie jest z odpoczynkiem – dlatego coraz więcej osób wydziela sobie specjalne godziny, w których nie korzysta z telefonu i żeby było im łatwiej wypełnić swoje postanowienie, włącza tryb samolotowy.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, co oznacza tryb samolotowy dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać swój telefon do czytania, studiowania czy dogłębnej analizy jakiegoś tematu. Zablokowanie rozpraszających powiadomień, maili, połączeń przychodzących czy odcięcie od internetu, w którym aż kusi, żeby zajrzeć na media społecznościowe, jest nieocenioną pomocą.

Włączenie trybu samolotowego okazuje się również sposobem na lepszy sen. Zyskujesz bowiem gwarancję, że nic nie będzie go zakłócało i możesz spokojnie spać, aż do momentu, w którym zadzwoni budzić. Zapewne później zaleje Cię tsunami powiadomień, ale takie jest życie w nowoczesnym świecie.

Tryb samolotowy – to takie proste

Włączenie trybu samolotowego w telefonie jest banalnie proste. Wystarczy kilka kliknięć (w większości telefonów znajdziesz go w pasku powiadomień), by zapewnić sobie wytchnienie, a swojemu mózgowi – upragniony odpoczynek. Warto także zaznaczyć, że praca urządzenia w trybie samolotowym zużywa mniej energii, dzięki czemu można go uruchomić, gdy bateria zaczyna się rozładowywać. Jesteśmy przekonani, że jeśli raz skorzystasz z zalet, jakie za sobą niesie, to częściej będziesz po niego sięgać. Z korzyścią dla Ciebie i Twoich bliskich.