Ubezpieczenie telefonu – czy warto?

Ubezpieczenie telefonu cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Ma to związek zarówno z coraz droższymi urządzeniami, na jakie się decydujemy, jak również z coraz większą dostępnością tego rodzaju usług. Czy jednak faktycznie warto opłacać ubezpieczenie telefonu? Jak działają tego rodzaju usługi?

Dlaczego i jak ubezpieczyć telefon?

Niemal każdy z nas dziesiątki razy dziennie sięga po swój smartfon – sprawdzamy wpisy w mediach społecznościowych, wiadomości, kursy akcji, odbieramy połączenia. Z jednej strony obrazuje to, jak duże znaczenie mają smartfony w naszym życiu, a z drugiej pozwala zauważyć, jak łatwo o jego uszkodzenie.

Niestety, z uwagi na coraz wyższe ceny wybieranych przez nas urządzeń – nierzadko przekraczające 3, 5 czy nawet 7 tysięcy złotych – zniszczenie telefonu potrafi być bardzo bolesną stratą. Właśnie dlatego na rynku pojawia się coraz więcej ofert ubezpieczenia telefonów, które (przynajmniej według założeń) mają pokryć ewentualne koszty naprawy lub wymiany urządzenia na nowe.

Gdzie i jak ubezpieczyć telefon? Najłatwiej u samego operatora podczas jego zakupu. Orange, Play, T-Mobile czy Plus oferują specjalne pakiety ubezpieczeń, które opłacane miesięcznie pozwalają na zapewnienie ochrony w razie uszkodzenia czy nawet kradzieży telefonu. Wysokość składki uzależniona może być od wartości smartfona, a także udziału własnego w przypadku naprawy szkody. Tak jest, chociażby w Orange i Play. Nieco inna jest oferta Plus, w której klient indywidualny może wyłącznie zdecydować się na ubezpieczenie ekranu telefonu, z kolei T-Mobile zapewnia ochronę do sumy 1000 złotych rocznie w przypadku napraw.

Ubezpieczenie telefonu – pozostałe opcje

Osoby zastanawiające się nad tym, gdzie ubezpieczyć telefon mają oczywiście do wyboru również inne możliwości – w końcu nie każdy kupuje urządzenie bezpośrednio od operatora.

Mogą oni zdecydować się na rozszerzoną gwarancję w elektromarkecie, w ramach której za dodatkową opłatą zyskują prawo do darmowych lub częściowo odpłatnych napraw gwarancyjnych, nawet jeśli do usterki doszło z winy użytkownika.

Poza tym na polskim rynku dostępne są oferty niezależnych firm ubezpieczeniowych, w których można wykupić pakiet chroniący bądź całe urządzenie, bądź też sam ekran – który, jak podają statystyki, odpowiada za zdecydowaną większość awarii telefonu podczas użytkowania. Wysokość składek również obliczana jest na podstawie wartości i wieku samego urządzenia.

Czy warto sięgnąć po ubezpieczenie telefonu?

Jeśli uda Ci się znaleźć ekonomiczne ubezpieczenie, a posiadasz relatywnie drogi telefon, to najprawdopodobniej takie rozwiązanie opłaci się. Szczególnie w odniesieniu do telefonu z wyświetlaczem AMOLED, którego wymiana nierzadko dorównuje wartości smartfona. Jeśli natomiast należysz do grona osób, które bardzo dbają o swoje urządzenia lub Twój smartfon nie kosztuje kilku tysięcy złotych, to prawdopodobnie możesz spokojnie zrezygnować z tego rodzaju ochrony – a zaoszczędzone pieniądze lepiej odkładać na kupno kolejnego modelu.